Čo treba na úspešnú virálnu kampaň? Chytľavý slogan, dôvtipné logo a emócie žmýkajúce vyhlásenie. No najmä tému, dostatočne kontroverznú, no zároveň všedne jednoznačnú. Napríklad životy utečencov z iných kozmických lodí. A potom už len vystihnúť správne načasovanie.

Ideálny čas nadišiel, keď v opustenom nákladnom člne z našej brigy našli namiesto biopasty natlačených migrantov. Zásluhou dekompresie boli všetci mŕtvi. Hrozná vina chvíľu visela nad celou našou loďou, potom sa skĺzla na indivíduá z iných lodi, ktoré čln od nás odkúpili, utečencov doňho naládovali a zabudli utesniť poklop.

Za posledný svetelný rok sa takýchto tragických utečeneckých príbehov odohralo veľa, najmä v prázdnej medzere oddeľujúcej lode flotily od menej vyspelých kozmických korábov na nižších letových dráhach. Tentoraz to však bolo iné, z dvoch dôvodov:

  • Stalo sa to neďaleko vonkajšieho plášťa našej brigy, takmer v dosahu jej energetických štítov. Spolu s reklamnými nálepkami na člne to vzbudilo v našej posádke zvýšenú emocionálnu reakciu, zrejme spôsobenú základnými pudmi, s ktorými narábajú najpopulárnejšie stanice palubného rozhlasu. Hoci logicky vzaté, nikto z našej lode na tragédiu nemal o nič väčší dosah, ako keby sa odohrala v inej hviezdnej sústave.
  • Značná časť našej posádky je z migrantov čoraz viac podráždená a dokonca ani autocenzúra (taká úspešná v plošnom nasadení na veľkých lodiach flotily) nezaberá. Príkladom môže byť anketa na jednej z palúb, kde utečencov verejne odmietli prijať.

Situácia podľa hejterov druhého stupňa dozrela na to, aby sa pokúsili prevrátiť verejnú mienku. Preto odštartovali onú virálnu kampaň spomenutú v úvode. Do vyhlásenia nadžgali poriadnu kopu emócií, za aké by sa nehanbil ani BilRozdrobil, a na záver všetko hodili na velenie našej lode. Nech vraj kapitáň Roboff a jeho suita prudko zatáča našou kozmickou loďou, aby sme nabrali utečencov zo všetkých člnov, ktoré poletia v dosahu našich teleportov.

Bežným členom posádky stačí vyhlásenie podpísať a okamžite získajú dobrý pocit, ako veľmi pomohli mnohým trpiacim ľuďom. Zároveň sa tak očistia od zlej karmy a zmenia sa na moderných ľudí so správnymi názormi. Hoci by to asi nikto z organizátorov nepriznal, celá akcia silne pripomína dávnoveké predávanie odpustkov šamanmi.

Na reakciu kapitáňa Roboffa nebolo treba dlho čakať. K problému sa postavil zodpovedne a povedal, že on za nič nemôže a naša loď nič také nezvládne. Čo nemusí byť tak ďaleko od pravdy. Týmito výhovorkami zároveň učičíkal obavy svojich fanúšikov, že by sa museli uskromniť, keď už aj teraz ledva živoria. Ostatne, ani utečenci sa na našu loď nijako nehrnú, takže ich ubytovaním budeme skôr riešiť problémy bohatších korábov a nie migrantov samotných.

Velenie flotily zatiaľ špekuluje nad oveľa účinnejšími riešeniami. Z minulých rozhodnutí sa dá usudzovať, že zrejme prevezme dovoz migrantov pod svoj patronát, prípadne legalizuje prevozníkov a tí budú musieť dodržiavať flotilové normy a platiť dane. Imigrácia na lode flotily sa teda utečencom ešte viac predraží a prevozníci ich budú voziť priamo na tie lode, kam flotila určí, nie kam by chceli oni.

Zlých riešení je teda celé priehrštie. Všetky majú jedno spoločné – chcú posádkam nanútiť nechcených susedov alebo nechcené názory. Zabrániť konfliktom sa však dá len tým, že velitelia odovzdajú iniciatívu do rúk posádkam a dodajú im odvahu, aby sami migrantov prijali a naučili ich spolunažívať podľa jasných a pevných pravidiel. Iba tak sa dokážeme zbaviť strachu z prišelcov. Ba zároveň tým dostaneme šancu zlepšiť naše vlastné životy.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.