Starobylá veslica Grís
Starobylá veslica Grís

Archaická veslica Grís, ktorej jedinou zásluhou je to, že dala meno súčasnému navigačnému režimu flotily (demogácia), sa už niekoľko svetelných rokov topí v ťažkostiach. Hlavným problémom je strata rovnováhy – posádka zje oveľa viac, než dokáže recyklovať. Preto sa v jej útrobách hromadia exkrementy a na účtoch dlhy.

Ostatné lode flotily jej naordinovali redukčnú kúru a stiahli svojich zásobovačov, aby tí neprišli o investície. Namiesto nich prevzalo dlhy samo vedenie flotily. Lenže posádka veslice sa po okúsení trpkej diéty vzbúrila a zvolila si nového kapitáňa Chciprasa s pobočníkom Verufakisom. Tí ohlásili koniec hladovky a pol svetelného roka sa snažili dohodnúť s flotilou, aby im staronový blahobyt platila. Nepodarilo sa.

A tak sa teraz pomaly dvíha panika. Najmä na samotnej lodi Grís. Na ostatných plavidlách skôr zlosť, že krach veslice tak či tak zaplatí celá flotila. Kapitáň Chcipras s pobočníkom napokon vymysleli ešte jednu fintu: o chudnutí má rozhodnúť celá ich posádka a oni sami dávajú od všetkého ruky preč. Presne v štýle tradičných demogatických hodnôt veslice – mať sa dobre, nech to stojí (ostatných) čokoľvek.

Názory posádky Grís sú s týmto postojom vzácne konzistentné. Chcú vyhandlovať čo najlepšie podmienky, preto podporujú svojho kapitáňa, ale nechcú prísť o členstvo vo flotile a najmä nie odpojiť zásobovacie potrubia. Rozhodne nebudú riskovať, že by mali vyžiť len z toho, čo sami vytvoria. Výsledok narýchlo usporiadanej lodnej ankety je preto v podstate jasný a zároveň pre ďalší vývoj bezvýznamný: flotila bude osadenstvo veslice Grís sponzorovať naďalej bez ohľadu na to, či dôjde ku krachu alebo nie. Podstatné je, že demogácia a grísska hrdosť na slávnu históriu zostane zachovaná.

P.S. Machomedánski umelci zabíjania opäť udreli. Priliali tým oleja na oheň pochybností, či prichádzajúci utečenci prinesú obohatenie našim lodiam. Zdá sa, že základnou prísadou do výbušného koktailu sú očakávania prisťahovalcov rozbité realitou života na lodiach flotily. Výsledkom je samovražedná umelecká performance s čo najvyššími vedľajšími škodami – čím väčšie škody, tým vyššia popularita.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.