Kapitáň Roboff osobne

Kapitáň Roboff osobne

Na našu vesmírnu loď sa valí nová hrozba. Vlastne nie je vôbec nová a o tom, či je to naozaj hrozba, sa vedia povadiť do krvi aj lodné intelektuálne elity. Tou pohromou sú utečenci z rozpadajúcich sa kozmických plavidiel na nižších letových hladinách, posielaní k nám tentoraz nie zvratom osudu, ale rukou úradníkov z Flotilovej komisie. Je jasné, že takéto riešenie nepoteší nikoho (okrem tých byrokratov).

Samozrejme, ako prvé vyplávali na hladinu základné pudy. Emócie strachu a namyslenosti. Na strach netreba veľa uvažovania: utečenci najprv vezmú naše peniaze, potom naše paluby, napokon naše životy a loď obrátia smerom, ktorým by sme sa my nikdy nemienili vydať.

Značná časť posádky v sebe živí presvedčenie, že je nadradená kadejakým prišelcom a že tí by sa mali našej kozmickej brige úctivo vyhýbať, aby nám ju nezašpinili. Leda že by u nás chceli makať ako nemí otroci v podradných zamestnaniach a tým zvyšovať náš blahobyt. Velenie a najmä kapitáň Roboff si plne uvedomuje hlasovaciu silu tejto skupiny posádky, preto vyhlási čokoľvek, čím ju učičíka a presvedčí, že ak by sa aj jej zlé predtuchy naplnili, nenesie na tom žiadnu vinu.

Druhá, menšia časť posádky, si zakladá na svojej etickej prevahe. Flagelantsky hlásajú spoločnú zodpovednosť za všetko zlé, čo sa utečencom deje, vyzývajú k všestrannej pomoci (najmä, keď to nebude z ich vlastného, ale lodného vrecka). Namyslene stavajú na obdiv svoje humanistické princípy, kým ich to nič nestojí. Prahnú po vplyve, po možnosti točiť lodným kormidlom, pretože len oni poznajú správny smer. A v pozadí ich motívov je strach z tej prvej väčšej časti posádky, z toho, že bude ich názory a hodnoty ignorovať a tým sa aj s celou loďou prepadne do hmloviny predsudkov a hlúposti.

Prví sa boja o seba a neznášajú prišelcov, druhí neznášajú tých prvých a boja sa svojej bezvýznamnosti. Argumenty, ktoré obe strany používajú na podporu svojich postojov, sú plné logických chýb, demagogickej manipulácie a emocionálneho vydierania.

  • Utečenci nie sú banda zlodejov a vrahov, ale ľahko sa nimi môžu stať, ak nebudú mať inú možnosť. A na našej lodi tých možností veľa nie je ani pre domácu posádku.
  • Flotilová komisia nám plánuje posielať iba utečencov, ktorí si únikom zo svojich lodí zachraňovali život, no je prakticky nemožné odlíšiť ich od migrantov sťahujúcich sa za lepším (ľahším) životom. (Paradoxne, imigranti bývajú prispôsobivejší, pretože odišli zo svojich lodí z vlastného rozhodnutia.)
  • Prakticky žiadny radový člen našej posádky nenesie nijaký druh zodpovednosti za zlá, ktoré sa utečencom udiali na ich lodiach. Nemá preto žiadnu povinnosť pomáhať im, aj keď užitočná pomoc vlastnými rukami či peniazmi si zaslúži česť a chválu.
  • Požadovať, nech sa o príchodzích postará „loď“, nie je prejavom súcitu, milosrdenstva ani odčinením viny žiadneho člena posádky. Je to iba príklad „tragédie verejného asteoridu“ a zároveň zámienka hromadenia moci lodného velenia, ktoré získa ďalší dôvod zdierať z posádky financie.
  • A už vôbec nie sú utečenci záchranou budúcnosti našej lode ohrozenej poklesom jej osadenstva. Dôležitá nie je kvantita, ale kvalita posádky. A tá nezávisí od toho, odkiaľ členovia posádky pochádzajú, ale ako dokážu konať a myslieť.

Každopádne, začína byť čoraz jasnejšie, že všetky terajšie búrlivé diskusie v palubnom rozhlase sú len mlátením mesačného prachu. Kapitáň Roboff verne imituje správanie pažravého kocúra, ktorý sa líška tomu, kto je práve najbližšie. Je očividné, že Flotilovej komisii nakoniec prikývne – s mrzutou grimasou na znak odporu. Oveľa lepšie sa cíti na návštevách Rus’sithského krížnika. Tamojšie velenie pritom dokáže poľahky zariadiť, aby sa na našu brigu nahrnulo stonásobne viac utečencov zo susednej korvety, na demontáži ktorej Rus’sithi usilovne pracujú.

V skutočnosti rozvrat neprinesú prišelci. Naša loď rozheganá a na mnohých miestach nalomená už je. Môže sa začať rozpadávať po hocakom silnom údere. Že by ho mohli spôsobiť práve dovezení cudzinci, je len vecou náhody. Kľúčovú úlohu hrá domáca posádka, jej schopnosti, odvaha a súdržnosť. Ak starousadlíci preukážu tieto kvality, žiadny otras našu brigu nerozlomí. Ak takí nebudeme, potom sa táto loď rozpadne zaslúžene.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.